top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autorasery od Maziejuków

Cmentarz w Mszanie

Poniżej przesyłam prośbę naszej Pani Sołtys Ewa Kaczmarska-Więckowska.


Kochani miłośnicy Beskidu Niskiego, jego historii i tradycji!

Na cmentarzu w Mszanie – gmina Dukla jest 17 nagrobków z XIX wieku. To głównie piaskowiec czasem zdobiony metalowym krzyżem.

Czas i warunki atmosferyczne nie są sprzymierzeńcem tych nagrobków: rdza kończy części metalowe, mchy i inne porosty wgryzają się w kamień, woda, słońce i mróz tworzą szpary i pęknięcia, odpadają kawałki.


Co prawda w 2004 członkowie i sympatycy Stowarzyszenia MAGURYCZ z Nowicy koło Gorlic społecznie odczyścili i zaimpregnowali te nagrobki, ale po 14 latach przyszedł czas na gruntowny ratunek.


Z wielką pomocą finansową jednego z mieszkańców Mszany udało się wyremontować przydrożny krzyż, którego odłamane elementy leżały trawie obok. Patrząc na poniższe zdjęcia aż trudno uwierzyć, że to ten sam krzyż.

Tak samo mogą wyglądać nagrobki z cmentarza, tyle że renowacja jednego to 6 do 8 tysięcy złotych wg cen dzisiejszych (bo inflacja zmienia wysokość tych kwot). Zatem skromnie licząc na wszystkie 17 nagrobków z cmentarza potrzebujemy minimum 100 tysięcy złotych. Bez pomocy ludzi dobrej woli nie damy rady i nasze dziedzictwo kulturowe ulegnie zniszczeniu.


Czytelniku tego tekstu proszę pochyl się nad tą prośbą i wesprzyj finansowo naszą inicjatywę wpłacając darowiznę. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej „KARPATKA” (NIP 684 25 28 213) z siedzibą w Mszanie posiada konto bankowe w BNP PARIBAS o numerze 72 1600 1462 1893 6636 2000 0004.


Proszę też udostępnij ten tekst do swoich znajomych, zaprzyjaźnionych firm i wszystkich którym bliska jest potrzeba ratowania świadectw przeszłości.

Pomóż, proszę. Ewa Kaczmarska-Więckowska. Sołtys Mszany

109 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page